Obdobie po narodení dieťaťa je jedno z najkrajších, no zároveň najnáročnejších v živote rodičov, obzvlášť ženy – matky. Nepoznaným zmenám čelia najmä prvorodičky. Veľmi častou komplikáciou počas šestonedelia môže byť aj anémia. Ako ju rozpoznať a liečiť? Pre koho je nebezpečná?
Anémia (alebo málokrvnosť) je nedostatok hemoglobínu v krvi, ktorý na seba viaže kyslík a distribuuje ho do celého tela. Na tvorbu hemoglobínu je potrebné železo.
Anémia po pôrode
Problémy s nízkou hladinou železa môžu mať ženy už pred počatím dieťaťa, aj počas tehotenstva.
Ak kvôli tomu je jasná železo v tele sledovať aj po pôrode. Pre prirodzený pôrod, ale aj pre cisársky rez je typická veľká strata krvi. Tie môžu byť príčinou popôrodnej anémie. Popôrodná anémia môže prepuknúť do sideropenickej anémie – charakteristickej poruchou syntézy hemoglobínu v dôsledku nedostatku železa. Posthemoragickú anémiu zas spôsobuje náhla strata krvi. V mnohých situáciách si telo samo s rozvinutou anémiou nevie poradiť.
Prejavy popôrodnej anémie:
• Únava, zimomravosť, hlad.
• Problémy so sústredením, bolesť hlavy, padanie vlasov, bledosť, dýchavičnosť, úzkosť, syndróm nepokojných nôh.
Popôrodná anémia sa vyznačuje množstvom hemoglobínu v krvi nižšie ako 110 g/l v prvom týždni po narodení dieťaťa a 120 g/l osem týždňov po pôrode.
Liečba
Optimálnym riešením je návšteva lekára, stanovenie krvného obrazu. Tak bude možné bolo nielen vyliečiť, ale aj zabrániť opätovnému výskytu ochorenia. Diagnostika zdroju nedostatku železa je nevyhnutná.
Základným spôsobom, ako doplniť železo, je pestrý a vyvážený jedálniček. Je nutné do neho zaradiť potraviny bohaté železo, medzi ktoré patrí napríklad červené mäso, zelenina, strukoviny, vajcia či ovocie. Nie je však žiadnym tajomstvom, že veľmi často v prvých mesiacoch po pôrode žena nemá možnosť poriadne sa najesť. Okrem toho je pri dojčení často nútená dodržiavať veľmi prísnu diétu kvôli črevnej kolike alebo sklonu k alergii u dieťaťa.
Pred začatím užívania výživových doplnkov je vhodná konzultácia s odborníkom. Lekár vám na základe vyšetrenia môže predpísať železo vo vhodnej forme.
Zdroje:
https://www.lekarodporuca.sk/anemia
https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/tehotenska-anemia-moze-sposobovat-komplikacie
Lacková-Krivušová, M. D. Problematika intolerancie antianemickej liečby v gravidite [online]. Dostupné na: http://www.skp-casopis.sk/obsah/2012/1/problematika-intolerancie-antianemickej-liecby-v-gravidite