Jedno z najkrajších období v živote ženy je sprevádzané rôznymi zmenami. Tehotenstvo prežíva každá žena inak. Všeobecne je však cieľom zmien v tele budúcej mamičky pripraviť organizmus na dobrý priebeh tehotenstva, pôrod a následné dojčenie.
Významné zmeny sa dejú aj v krvnom obehu, ktorý zabezpečuje kyslík matke i plodu. Práve tu je podstatné udržiavať optimálnu hladinu železa. Inak sa môže rozvinúť tzv. anémia (málokrvnosť) ohrozujúca priebeh tehotenstva vznikom preeklampsie, infekciami, či poruchou tvorby mlieka. Nízka hladina železa môže mať vplyv aj na vznik popôrodnej depresie. Hrozí aj nesprávny vnútromaternicový vývin, predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť alebo narušený psychický a psychomotorický vývin bábätka.
Prejavy nízkej hladiny železa v tehotenstve
Príznakov je mnoho a tie môžu mať rôznu príčinu, treba pri nich preto spozornieť. Ide o únavu, slabosť, dýchavičnosť, závraty, bolesť hlavy, studené ruky alebo nohy, syndróm nepokojných nôh, búšenie srdca, úzkosť, problém sústrediť sa, či nízky krvný tlak. Dôsledky nedostatku železa na strane plodu a novorodenca môžu zahŕňať nízku pôrodnú hmotnosť.
Prevencia a liečba anémie
Komplikáciám s hladinou železa sa dá predchádzať zdravou vyváženou stravou. Do jedálnička je nutné zaradiť potraviny bohaté železo, medzi ktoré patrí napríklad červené mäso, zelenina, strukoviny, vajcia či ovocie.
Nadbytok železa predstavuje tiež komplikácie. Zdravý človek sa však železom zo stravy nedokáže predávkovať. Nadmerné užívanie výživových doplnkov alebo prekračovanie predpísaného dávkovania lekárom už predávkovanie spôsobiť môže. Veľmi dôležité je všetko konzultovať s lekárom, ktorý dokáže presne odmerať hladinu železa v organizme a určiť individuálne ďalší „prístup“ k železu. Hodnoty železa sa merajú a sú vyhodnocované na základe odberu krvi.
Príjem železa je vhodné kombinovať s vitamínom C, ktorý podporuje jeho vstrebávanie.
Aj tu sa dostávame k faktu, že je veľmi prospešné absolvovať všetky prehliadky u gynekológa v období tehotenstva.
Zdroje:
https://www.lekarodporuca.sk/anemia
Lacková-Krivušová, M. D. Problematika intolerancie antianemickej liečby v gravidite [online]. Dostupné na: http://www.skp-casopis.sk/obsah/2012/1/problematika-intolerancie-antianemickej-liecby-v-gravidite