V priebehu obdobia po pôrode sa stáva dôležitou témou pre každú matku dojčenie. Ako dojčiť, kedy prestať a aký vplyv má mlieko a samotná životospráva matky na dieťa? Ako je to s dojčením a prípadným nedostatkom železa u matky? Aj o tom sa dočítate v tomto článku.
Ak mala žena v čase tehotenstva nedostatok železa, alebo sa u nej rozvinula anémia po pôrode, môže mať obavu, či to má vplyv na dojčenie, resp. na dieťa. Anémia po pôrode sa vyznačuje množstvom hemoglobínu v krvi nižším ako 110 g/l v prvom týždni po narodení dieťaťa a 120 g/l osem týždňov po pôrode.
Materské mlieko a anémia
Matka by mala dodržiavať zdravú životosprávu. Dobrou správou je, že dojčením sa neprenáša na dieťa akákoľvek hladina železa alebo anémia, pretože príroda to zariadila sofistikovane. Materské mlieko obsahuje všetky potrebné živiny a preto ak ho dostáva dieťa v dostatočnom množstve, látky v ňom zabezpečia jeho prežitie, vývoj a zdravý rast. Tiež obsahuje dostatok železa pre bábätko a veľmi dobre sa z mlieka vstrebáva. Úroveň hladiny železa novorodenca súvisí aj s prenatálnym obdobím, z ktorého má zásoby tejto látky.
Materské mlieko zabezpečuje prísun železa pre bábätko približne do štvrtého mesiaca života. O pridávaní železa po štvrtom mesiaci, pred začatím podávania príkrmov a normálnej stravy, tak aby obsahovali dostatok železa, sa poraďte s pediatrom.
Stav železa v tele nezistíte samy!
Tak ako pre dospelé ženy, ale i mužov je ideálnym riešením pri určovaní hladiny železa navštíviť lekára a nechať si stanoviť krvný obraz, tak je to nevyhnutné i pri malých deťoch a matkách, ktoré dojčia. Odporúča sa, aby sa všetky dojčatá vo veku 9 – 12 mesiacov podrobili testom na anémiu z nedostatku železa z krvných testov pre ich zdravý vývin.
Zdroj:
https://www.lekarodporuca.sk/anemia
https://lymfom.sk/leukemia/liecba-leukemia/leukemia-u-deti/
Chronická myeloidná leukémia: príručka pre pacientov [online]. Dostupné na: https://www.lpr.sk/wp-content/uploads/2021/01/Chronicka-myeloidna-leukemia-komplexna-verzia.pdf