Nedostatok železa je častým problémom, ktorý sa môže týkať každého z nás. Prejavuje sa častou únavou, bolesťou hlavy, vypadávaním vlasov a ďalšími príznakmi, ktoré nám znepríjemňujú život. V tejto chvíli vyplynie zásadná otázka – ako najrýchlejšie doplniť železo?
Nedostatok železa, z ktorého v niektorých prípadoch vyústi až anémia, sa môže týkať naozaj každého z nás. Medzi rizikovú skupinu ale patria predovšetkým ženy v produktívnom veku. Dôvodom je menštruácia, počas ktorej dochádza k strate železa prostredníctvom krvi. Ak ženu trápi silná menštruácia, nie je často schopná potrebné množstvo železa doplniť späť, a následne sa môže objaviť práve chudokrvnosť. Nie je to ale jediná skupina jedincov, pre ktorých je nedostatok železa pravdepodobným problémom. Patria medzi nich tiež:
- tehotné a dojčiace ženy,
- osoby s nevyváženým príjmom potravy
- osoby s chronickým ochorením,
- profesionálni športovci.
Doporučená denná dávka železa
Denná potreba železa sa líši podľa pohlavia, veku a životnej situácie. Inú dávku vyžaduje ženské telo v produktívnom veku, inú telo mužské alebo detské. Aká je teda odporučená denná dávka železa pre jednotlivé skupiny?
- deti do 10 rokov – 10 mg železa
- chlapci od 11 do 18 rokov – 15 mg železa
- dievčatá od 11 do 18 rokov – 18 mg železa
- dospelí muži – 10 mg železa
- dospelé ženy – 15 mg železa
- tehotné ženy – 30 mg železa a viac
Množstvo železa, ktoré telo vyžaduje, sa predovšetkým u žien odvíja od daného obdobia. Zvýšený príjem je u žien nutný v období menštruácie, tehotenstva, ale i kojenia. Ovplyvňuje ho tiež športové vyťaženie človeka, čo hrá rolu predovšetkým u profesionálnych športovcov.
Ako železo doplniť?
Základným spôsobom, ako doplniť železo, je pestrý a vyvážený jedálniček. Je nutné do neho zaradiť potraviny bohaté železo, medzi ktoré patrí napríklad červené mäso, zelenina, strukoviny, vajcia či ovocie. Myslite na to, že telo je schopné z jedla vstrebať iba 15 % železa. Záleží tiež na tom, či ide o živočíšnu, alebo rastlinnú stravu. Zo živočíšnej sa vstrebáva cca 30 % a z rastlinnej iba 10 % železa.
Pri zvýšenej spotrebe železa ale prísun železa z potravín nestačí. Ľahko dostupným spôsobom, ako doplniť nedostatok železa, sú lieky alebo doplnky stravy. „Výživové doplnky nie sú liekmi, nie sú určené na liečbu alebo prevenciu ľudských ochorení, nesmú mať na ľudský organizmus farmakologický, metabolický alebo imunologický (t.j. biologický) účinok.“ – celá a úplná definícia výživových (potravinových) doplnkov je dostupná na stránkach Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
„V zásade do užívania potravinových doplnkov nie je vhodné púšťať sa na vlastnú päsť. Nie vždy je to prínosom. Z nadmerného užívania ktoréhokoľvek minerálu bez laboratórnej kontroly jeho hladiny môžu vzniknúť i zdravotné komplikácie,“ hovorí MUDr. Jitka Koppová.
Najlepšie je navštíviť lekára, nechať si stanoviť krvný obraz, a prípadne si nechať odporučiť vhodnú liečbu.
Tento článok slúži len na informačné a vzdelávacie účely. Nenahrádza konzultáciu s lekárom.
Tento článok vznikol v spolupráci s MUDr. Jitkou Koppovou.