Železo je jednou z najdôležitejších minerálnych látok, vďaka ktorej sa v našom tele tvoria červené krviny. Jeho deficit sa nemusí prejaviť ihneď, je ale vhodné sa zamerať na určité signály, ktoré ho naznačujú. Dlhodobý nedostatok železa totiž môže viesť k zdravotným komplikáciám menom anémia.
„Únava, nevýkonnosť, bolesti hlavy, dýchavičnosť, búšenie srdca, vypadávanie vlasov…aj tak sa môže prejavovať anémia z nedostatku železa,“ hovorí MUDr. Jitka Koppová. Najčastejšie postihuje tento problém ženy v produktívnom veku, tehotné ženy či dojčiace matky, týkať sa môže ale každého z nás.
1. Bolesť hlavy
Železo v našom tele nesie zodpovednosť za transport kyslíka do všetkých telesných tkanív, vrátane mozgu. Ak začneme trpieť nedostatkom železa, mozog sa horšie okysličuje, čo spôsobí rozšírenie krvných ciev, čo sa prejavuje bolesťou hlavy.
2. Únava a úzkosť
I únava v dôsledku nedostatku železa je spôsobená obmedzeným okysličovaním tkanív. Organizmus sa v takom prípade snaží získať energiu z iných zdrojov, čo ho celkovo vyčerpáva. A my tak cítime únavu i po dlhom a kvalitnom spánku.
Nedostatok železa môže mať u niektorých jedincov vplyv i na duševný stav. Postihnúť ich môže úzkosť, záchvaty paniky, depresie, ale i výkyvy nálad a narušená koncentrácia.
3. Vypadávanie vlasov
Veľmi nepríjemným príznakom nedostatku železa v tele je zhoršujúca sa kvalita vlasov. V niektorých prípadoch dochádza k ich vysušeniu, čo spôsobuje lámanie a jednoduché poškodenie. V závažnejších prípadoch nastáva vypadávanie až strata vlasov.
Podobný dopad môže mať nedostatok železa i na kvalitu nechtov, ktoré skrehnú, lámu sa a štiepia.
4. Syndróm nepokojných nôh
Idete večer spať a neviete sa pokojne uložiť? Máte nutkavú potrebu hýbať nohami, kopať a sťahovať svaly? Potom vás asi najskôr trápia tzv. nepokojné nohy. Človeku často pomôže iba zdvihnúť sa z postele a začať chodiť, čo jednoznačne nie je činnosť, ktorú by chcel ktokoľvek z nás pri zaspávaní robiť. Tento syndróm v niektorých prípadoch tiež súvisí s nedostatkom železa. Čím menej železa v krvi, tým horší je syndróm.
5. Dýchavičnosť
Jedným z príznakov je tiež časté zadýchavanie sa, a to nie iba pri fyzickej námahe, ale často i pri bežných denných činnostiach, ako je obyčajná chôdza.
Dalšie príznaky
Toto sú najčastejšie príznaky nedostatku železa v tele, ktoré môžeme v bežnom živote sledovať. Okrem nich sem môže patriť tiež bledá koža, neobvyklé búšenie srdca, boľavý a začervenaný jazyk alebo nutkanie jesť hlinu, kriedu či papier.
Ako teda doplniť telu železo? Existujú potraviny bohaté na železo, ktoré môžu s doplnením pomôcť. V každom prípade je ale najlepšou možnosťou navštíviť lekára, nechať si stanoviť krvný obraz, a prípadne si nechať odporučiť vhodnú liečbu.
Tento článok slúži len na informačné a vzdelávacie účely. Nenahrádza konzultáciu s lekárom.
Tento článok vznikol v spolupráci s MUDr. Jitkou Koppovou.